תפריט נגישות


NisuymGnuvim  נישואים גנובים - דאיין צ'מברליייןNisuymGnuvim

סקרה את הספר: לי יניני 

הספר תפס אותי ביום הבוחר האחרון. באותו יום בלעתי כ-400 עמודים בשלוק אחד.

הספר מגולל בשני חלקים ומבוסס על אירועים אמיתיים, שברקע מלחמת העולם השנייה והשנה היא 1944. מלבד המלחמה הארורה והמיותרת הזו, מגפת פוליו תוקפת את היקורי וחוקי הגזע עדיין שקועים בה עמוק.

בפרולוג מגוללת סצנה המתרחשת בהיקורי שבקרוליינה הצפונית. טס דה מלו מסיעה את לוסי (גיסתה) להעביר מעטפה לביתם של אדורה, כשהמעטפה מכילה כסף עבור המצבה לבנה שנפטר מפוליו. אלא מה? שהקאדילק המפוארת נזקקה לצמיגים חדשים, ובגלל התקצוב של אותם ימים הם לא הוחלפו. למרות החששות טס נענית להפצרותיה של לוסי ואז מה.... טרגדיה...

מכאן ואילך הסיפור קופץ אחורה בזמן לאוגוסט 1943 לבולטימור-מרלינד.

טס ווינסנט הכירו מאז שטס הייתה בת ארבע. הם גדלו יחדיו. בגיל מתבגר הפכו לזוג והיה ברור שהם גם יינשאו. טס למדה בתיכון שעוד וינסנט למד רפואה. שניהם רקמו תוכניות עתידיות משותפות לרבות להקים יחדיו מרפאה.

באותה עת ובעיצומה של מלחמת העולם השנייה, הגברים גויסו וכך גם הכוח הרפואי. וינסנט נאלץ אף הוא להתנדב, ויצא לשיקגו זמן קצר לפני מועד נישואיהם, לטפל בילדים שחלו בפוליו.

לתוך מערבולת הדאגות והחששות של טס לוינסנט, פולשת ג'ינה-חברתה הטובה שבן זוגה מאק מגויס לצבא. באחד הימים ג'ינה משכנעת את טס, לנסוע לוושינגטון ולנקות את הראש. אלא מה? שם הן מכירות שני גברים, ובד בבד יחד עם "ניקוי הראש" הן גם שתו, ומה קרה? טס שתתה יותר מידי ואז זה קרה...

טס בבעיה: היא מצויה בהריון לפני נישואיה לבחיר ליבה, שמשרת אי שם בשיקגו ומציל ילדים מפוליו.

מה היא תעשה? מדובר על המאה הקודמת שהריון מחוץ לנישואין, לא בדיוק התאים לאותה עת, ובנוסף היא עומדת לפני נישואים לוינסנט. מה עושים?

טס נאלצת לפנות להנרי קרפט, בעל מפעל רהיטים מכובד – אבי הילד. בהפתעה גמורה הנרי מסכים להינשא לה ולפתור אותה מ"הבושה". טס ניאותה להצעה והיא נפרדת מוינסנט במכתב פרידה יבשושי ושקרי.

העושר לא הביא לטס אושר. בעלה הרי (האנק) סיפק לה הרבה כסף ותענוגות חיים, אך מאידך התנהג אליה בצורה מוזרה. את רוב הלילות הוא בילה מחוץ לבית, הסתיר כסף במדף מוסתר בארון הבגדים, הם ישנו במיטות נפרדות ולא קיימו יחסי אישות.

אנשי העיירה מאוד אהבו וכיבדו את הנרי, אבל אל טס התנהגו בהתנשאות והתרבבות, והאשימו אותה שנטלה את הנרי לתועלתה האישית בגלל כספו.

הטרגדיה האישית שלה והטרגדיה במשפחת קרפט, לא פינתה מקום לסימפתיה אליה. בסיטואציה זו לא נותרה לטס אלטרנטיבה, אלא לחשוב כיצד לברוח מכלוב הזהב בו היא נתונה.

למזלה ולרוע מזלם של אנשי העיירה היקורי, מחלת הפוליו תוקפת את תושבי העיירה. למרות סירובו של הנרי, טס שקיבלה הסמכה לעסוק כאחות, מתחילה להציל חיים של המטופלים בבית חולים שהוקם לחולי הפוליו.

בעת שטס מצאה משמעות חדשה לחייה, היא פוגשת במפתיע באותו בית החולים את וינסנט.

מה קרה כטס ווינסנט נפגשו? האם וינסנט כעס? האם טס סיפרה לוינסנט מדוע הפרה את נישואיה אליו למרות כל האהבה? ואם טס סיפרה כיצד הגיב? איך הנרי יגיב כשיגלה שארוסה של אשתו בעיירה ועובד יחד עם אשתו באותו בית חולים? תשובות לשאלות תמצאו בעצמכם.

אהבתי את דמותה של טס לרבות תמימותה, שברירותה ובניגוד מוחלט גם לעקשנותה. אם העלילה הזו הייתה מתרחשת במאה הנוכחית, הייתי מאוד כועסת עליה שהסכימה להישאר בכלוב הזהב. אבל ככל שמדובר במאה הקודמת שהקודים החברתיים היו אחרים לגמרי, קבלתי את התנהגותה. דמותה של טס מתפתחת ככל שמעבירים את הדפים מצד לצד, וזה מה שיפה בכתיבה של דאיין צ'מברלייין.

לאורך כל העלילה לא אהבתי את דמותו של הנרי קרפט, וככל שהתקדמתי עם הקריאה הבנתי את מניעיו והתנהגותו. לאור התקופה שבה העלילה עוסקת, גם את דמותו של הנרי קרפט קשה מאוד לשפוט.

הסופרת הקדישה את הספר לחברתה שנאבקה במחלת הפוליו ומזכירה לקורא מגפה שנשכחה מהעולם.

בשורה התחתונה: ספר מרתק וסוחף שנקרא בנשימה עצורה, כשהגורל מתעתע בו בכמה תחנות חיים, מגולל דעות קדומות, סודות וגם תיקון.

נהניתי ממנו.

לי יניני
הוצאת אהבות, רומן, תרגום: יונתן פרידמן, 416 עמודים, שנת 2020