תפריט נגישות


388288 n  החומות388288 n

סקרה את הספר: לי יניני 


"אהבה ומוות הם שני הצירים העיקריים שעליהם סובבת השותפות הרגשית בין בני האדם"
ב"ר היידן (מתוך העמוד הראשון)

רק בחודש ספטמבר 2019 ואחרי 22 שנים, שוחררה סימונה מורי מכלא "נוה תרצה", לאחר שהורשעה ברצח בן-זוגה. סימונה שרדה ושילמה מחיר יקר. מה עם כל הנשים שלא שרדו? רק השנה נרצחו בישראל כ-30 נשים!!! מה קורה עם כל אלה שלא נרצחו וסובלות אלימות פיזית, נפשית ומילולית כל יום, כל שעה, וכל דקה? על חלקן אנחנו בכלל לא יודעים. הן לא מספרות, מתביישות וטומנות את האמת בשכבות בגדים ומייקאפ.

"החומות" הוא ספר קצבי העוסק באלימות בתוך המשפחה! לצערנו ולדעתי בלבד, מי שצמח בתוך משפחה עם DNA מהול באלימות, לא מן הנמנע שירש את אותו DNA. אלא אם כן ישכיל אותו יורש, לקבל טיפול ולהסיר ממנו את הנגיף הנוראי הזה. לדאבוננו רק טיפול "מיוחד" וסדנאות אולי יוכלו לסייע. זה לא וירוס שנעלם אחרי שנוטלים אנטיביוטיקה, זו תופעה שיש למגר מהחברה האנושית לאלתר. אני מקווה שהמדע העוסק בווירולוגיה ישכיל לבודד את התאים האלה מהאנושות.

קריסטי טאקר אם חד-הורית לריאן. מתגוררת עם אביה פרנק טאקר בן ה-68, שחולה במחלת ב-COPD וצמוד לבלון חמצן. למחייתה היא עובדת במשרד הדוברות בשרות בתי הסוהר בטקסס. במסגרת עבודתה היא פוגשת רוצחים ופושעים שנידונו למוות. קריסטי מראיינת אותם ומאזינה לרגעים האחרונים עד להוצאתם להורג. חייה של קריסטי שגרתיים: עבודה, בית, טיפול באביה ובנה, עד שמופיע לאנס דובסון-מדריך הג'ודו של בנה.

לשגרה הזו נוחת לאנס דובסון, מדריך הג'ודו של בנה. לאנס נראה טוב, גברי, נחמד ותומך. הוא מוצא חלון הזדמנויות ומגלה פריצה בחומה שקריסטי נעטפה בה. קריסטי שצמאה לאהבה וחום פורסת את זרועותיה, ומחבקת את לאנס שהופיע בביתה וממלא את שקערוריות נפשה.

היא מתאהבת והם נישאים. כבר אחרי הנישואין הזרועות החסונות של לאנס, לא נותרות צמודות לגופו. קריסטי הופכת לשק חבטות, והזרועות השריריות שאפפו אותה בחום ואהבה לפני הנישואין, הופכות למקלות הצלפה והכאה. לאנס השתנה למפלצת נתעבת, והפך לאלים מילולית, פיזית, נפשית והשתלט על חייה וחיי בנה ואביה.

עקב מעמדה בעבודתה ידיה של קריסטי היו כבולות, ועל אחת כמה וכמה להגיש תלונה במשטרה נגד לאנס לא היה "הפתרון". כשאזרה אומץ ושוחחה על גירושין, לאנס כבר ידע "להסביר" לקריסטי בדיוק מה יהיה אם זה יקרה. לאורך כל הדרך הוא הבהיר לה, שכל צעד שאינו על דעתו ודרישותיו, הוא יפגע ביקרים לה-בנה ואביה. לאור הסיטואציה היא עיכלה, שכנראה תצטרך למצוא פתרון יצירתי אחר.

במסגרת עבודתה היא פוגשת את קליפטון האריס, שנידון למוות בגין הרשעתו על רצח שני ילדיו. הוא טען לחפותו וקריסטי האמינה לו. בתוקף תפקידה והשיחות שניהלו השניים, קליפטון נחשף לאור הכבוי בעיניה, וחבורותיה שהוסתרו במייקאפ. אט אט היא משתפת את קליפטון בחוויותיה, ואף נקשרת לאסיר רגשית. במהלך אותן שיחות וכאחד שחווה אלימות בביתו, קליפטון מציע לה רק פתרון אחד. האם קריסטי תאמץ את הפתרון שהוצע לה?

"החומות" הוא ספר עכשווי שלופת את הקורא מתחילתו. ספר מרתק שנקרא בשקיקה. הרגשות וההתלבטויות של קריסטי מתוארות היטב עד כדי כך שהקורא חש את כאבה הפיזי. ישנם קטעים מצמררים ובלתי נתפסים, הכיצד בן אנוש יכול להתנהג כך? קטעים אלה הלא מובנים לבעלי קיבה רגישה במיוחד. אם הקטעים הללו היו סצנות בסרט אילו בדיוק הדקות שהייתי מסיטה את עיניי מהמסך.

בסוף הספר הסופרת מודה לכל העוסקים במלאכת הוצאת ספרה, וגם חושפת שהסיפור הנוכחי נשען על סיפור אישי. האם של הולי אוברטון סבלה התעללות מצד בעלה (אביה של הסופרת), ומעולם לא ראתה את עצמה כקורבן. היא עזבה את בעלה רק כדי להגן על בנותיה.

הספר הזה מותיר הרהורים רבים, וניתן לחוש שהכתיבה היא מדם ליבה של הסופרת.

בשורה התחתונה: לא להתבייש! לספר! לדווח!

ספר נהדר הנקרא בנשימה עצורה.

מומלץ בחום.

לי יניני
הוצאת ספרים: מטר, מתח-תרגום, מאנגלית: יסמין קלין, 319 עמודים, 2019